NOWOŚCI
Dane demograficzne Wrocławia dostępne do pobrania
Od dzisiaj dostępne są do pobrania dane demograficzne Wrocławia za lata 1998-2014.
Pliki shp zawierają dane z podziałem na kategorie wiekowe zagregowane w podziale na rejony statystyczne i urbanistyczne.
Opublikowaliśmy ukośne fotoplany Wrocławia
Ukośne fotoplany Wrocławia to zestaw interaktywnych fotoplanów na których (upraszczając) każdy obiekt miasta można zobaczyć z czterech stron, a odpowiednio skonstruowana aplikacja mapowa pozwala płynnie przełączać się pomiędzy różnymi widokami oraz wykonywanie przybliżonych pomiarów wysokości widocznych obiektów.
Ukośne fotoplany Wrocławia uzupełniają i dopełniają obraz miasta prezentowany na, pokazanej wcześniej, (pionowej) ortofotomapie Wrocławia.
Zdjęcia do fotoplanów wykonano 3 maja oraz 4-6 czerwca 2015.
Opublikowaliśmy nową ortofotomapę Wrocławia
Nowa fotomapa obejmuje całość obszaru Wrocławia (nie ustanowiono fragmentów niejawnych) oraz niewielki margines terenu poza jego granicami.
Naloty wykonano 5-6 czerwca 2015; rozdzielczości terenowa ortofotomapy 5 cm/pixel.
Zasady wykorzystania ortofotomapy 2015
Nowa ortofotomapa została też opublikowana jako ogólnodostępny serwis WMS -
http://gis1.um.wroc.pl/arcgis/services/ogc/OGC_ortofoto_2015/MapServer/WMSServer?
Nowa warstwa o Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego
Nowa warstwa znajduje się na mapie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i jest domyślnie wyłączona. By ją uruchomić należy kliknąć przycisk przy nazwie warstwy w lewym panelu mapy
Prezentujemy ujednoliconą przestrzenną reprezentację ustaleń oraz treści informacyjnych wszystkich planów obowiązujących, wytworzoną na podstawie importu danych wektorowych lub wektoryzacji wszystkich rastrów rysunków planów.
Szczegółowe informacje o ustaleniach przestrzennych planu można uzyskać po identyfikacji wybranego obszaru.
Z przyczyn formalno-technicznych warstwa ta nie jest (i nie może być) przestrzennie i symbolicznie tożsame z oryginałami rysunków planów. Formalnym źródłem prawa pozostają oryginalne rastry planów zagospodarowania.
Zestaw danych "Warstwy planów" nie jest w formie i treści tożsamy ze zbiorem danych dotyczących tematu "Zagospodarowanie przestrzenne" dyryktywy INSPIRE.
W najbliższym czasie opublikujemy jednak także zbiory danych i usługi dotyczące tematu "Zagospodarowanie przestrzenne" zgodne z wymogami tej dyrektywy.
Jednocześnie z nową warstwą na portalu mapowym udostępniamy usługi WMS/WFS.
- http://gis1.um.wroc.pl/arcgis/services/ogc/OGC_mpzp/MapServer/WMSServer
- http://gis1.um.wroc.pl/arcgis/services/ogc/OGC_mpzp/MapServer/WFSServer
Nowa mapa - "Mapa przyrodnicza"
Po dłużym okresie testów opublikowana została "Mapa Przyrodnicza"
Mapa zawiera warstwy dotyczących przyrody Wrocławia oraz aktywności miasta w tym zakresie; takie jak: zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów, roboczych plany nasadzeń, pomniki przyrody, obszary ochrony przyrody, parki, lasy, ogródki działkowe itp.
Na stronie z opisem mapy znaleźć można też krótkie charakterystyki wrocławskich obszarów "Natura 2000", użytków ekologicznych oraz zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.
Informacje o poszczególnych pomnikach przyrody można uzyskać po ich identyfikacji na mapie.
Nowa mapa - Mapa "Święta Wrocławia"
Właśnie opublikowaliśmy mapę "Święta Wrocławia"
Aplikacja mapowa jest przystosowana do obsługi za pomocą urządzeń mobilnych.
Nowa mapa "Noc Muzeów"
Wczoraj opublikowaliśmy mapę wydarzenia "Noc muzeów"
Aplikacja jest przystosowana do obsługi za pomocą urządzeń mobilnych.
Rozstrzygnięcie przetargu na ortofotomapę, skanowanie LIDAR-em oraz zdjęcia skośne Wrocławia
Wczoraj został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie: ortofotomapy Wrocławia (5 cm/px, RGB + bliska podczerwień), bardzo gęstego skaningu lidarowego (20pkt/m2), zdjęć skośnych, Numerycznego Modelu Terenu i pomniejszych prac. Ortofotomapa ma objąć całość obszaru miasta, skaning i zdjęcia zdecydowaną większość (obszar wykonania zdjęć skośnych i LIDAR-u musiał zostać ograniczony ze względu na oczekiwania finansowe oferentów zadeklarowane w pierwszym, nie rozstrzygniętym, przetargu).
W ramach zamówienia zdjęcia skośne zostaną przetworzone na postać quasiortofotomap dzięki którym możliwe będzie skoordynowane wyświetlanie widoku każdego objętego nimi obiektu z jednej z czterech stron świata.
Istotnym elementem przetargu są zdjęcia w podczerwieni, które wraz z danymi skaningu LIDAR-owego pozwolą na bardzo dokładną analizę zadrzewienia miasta. Temat ten jest od jakiegoś czasu obszarem szczególnego zainteresowania mieszkańców i władz miasta.
Wymienione wyżej trzy niemal jednoczesne metody zapisu stanu miasta stanowią kompleksowy i unikalny (ze względu na szczegółowość, skalę i synergię metod) projekt, który powinien wnieść olbrzymią ilość danych dla analiz przestrzennych, administracji i zarządzania miastem.
Uruchomiliśmy mapę aktywności programu „Mozart”
Program „Mozart” ma na celu wsparcie wrocławskiego rynku pracy poprzez umożliwienie firmom dostępu do intelektualnego potencjału naukowców. Wiedza wniesiona przez konkretne osoby ze środowiska naukowego prowadzić będzie do rozwoju produktów i usług, wzmacniania potencjału firm i w dalszej kolejności tworzenia nowych miejsc pracy. Wartością dodaną projektu ma być powstawanie nowych programów nauczania inspirowanych praktyką biznesową, które pomogą lepiej przygotowywać absolwentów do wejścia na rynek pracy.
Mapa aktywości prgramu „Mozart”
Uruchomiona mapa prezentuje beneficjentów programu (lokalizacja oraz krótki opis realizowanego w ramach programu „Mozart” projektu).
Nowe dane demograficzne
Serwis "Demografia" został uzupełniony o nowe dane demograficzne; obejmujące rok 2014.