System Informacji Przestrzennej Wrocławia

Mapy

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
Najczęściej zadawane pytania

Czym jest, a czym nie jest, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem, który dla danego terenu ustanawia prawo miejscowe w zakresie dopuszczalnych warunków zagospodarowania.
Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określają dopuszczalne warunki zagospodarowania dla danego terenu ale nie określają żadnych terminów ew. inwestycji na tym terenie.
To do właścicieli działek (osób prywatnych, firm, jednostek administracji publicznej) objętych planem należy decyzja kiedy i czy w ogóle będę realizowane jakieś inwestycje na terenie planu.
Tak więc plan miejscowy jest pomocny (a nawet niezbędny) dla określenia co ja jako właściciel mogę na działce wybudować albo do określenia co może (ale nie musi) zostać wybudowane na gruntach w mojej okolicy. Plan miejscowy nie da jednak odpowiedzi na pytanie czy dane inwestycja będzie realizowana albo kiedy zostanie zrealizowana.

Czym się różni plan miejscowy od studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia ?

Plan miejscowy obowiązuje dla wybranego fragmentu miasta. (We Wrocławiu nieco ponad 50% miasta jest obecnie objęte planami miejscowymi.)
Studium zagospodarowania jest zawsze uchwalane dla całego obszaru Wrocławia.

Studium nie jest prawem miejscowym. Ustalenia studium, w przeciwieństwie do ustaleń planów miejscowych, nie stanowią podstawy do określenia dopuszczalnych warunków zagospodarowania terenu (dlatego w przypadku braku miejscowego planu konieczne jest wystąpienie o warunki zabudowy do Wydziału Architektury i Budownictwa).
Z ustaleniami studium zagospodarowania nie mogą być sprzeczne plany miejscowe wchodzące w życie po uchwalaniu tego studium.


Uwagi - sip@um.wroc.pl